Sony 55X9500H 55 Inch 4K UHD Smart TV
Original price was: KSh 160,000.00.Current price is: KSh 142,000.00.
Sony 55 Inch Android 4K UHD TV  Features
  • Model Number: 55X9500H
  • Screen Size: 55 Inch
  • Screen Resolution: 3840 x 2160
  • Display Type: UHD Smart TV
  • Connectivity: HDMI, USB, LAN / Ethernet, Bluetooth
  • Sound Technology: DTS Audio, Dolby Audio
  • Panel Aspect Ratio: 16:9
  • User Interface: Android TV
  • Color: Black
20 People watching this product now!
Description
Sony 55X9500H 55 Inch Android 4K TV price in Kenya and specifications.
Price in Kenya  Approx. Ksh 155,000
Power Supply  AC 100V-240V 50/60Hz
Brand  Sony
Display Size  55 Inch
Sound Technology Dolby Audio, Dolby Atmos
Screen Resolution (Pixels)  3840 x 2160
Screen Type  4K UHD LED Smart TV, 4K X-Reality PRO upscaling
Television Panel Type  Flat
 Dimensional incl. Stand (LxDxH)  1230 x 779 x 310 mm
TV Model 55X9500H
Sony 55X9500H 55 inch Android 4K TV Television Key Features
  • 4K UHD 3840 x 2160 LED Panel
  • HDR10, HLG, Dolby Vision HDR Support
  • 120 Hz Refresh Rate / X-Motion Clarity
  • Works with Alexa & the Google Assistant
  • Built-In Wi-Fi 5 & Ethernet Connectivity
  • Google Play Store for App Downloads
  • 4 x HDMI / 3 x USB
  • TRILUMINOS Technology
  • 4K X-Reality PRO Engine
  • Bass-Reflex Speakers
Superior Picture Quality
The Luxurious 4K resolution brings detailed pictures to life in front of your eyes. Each image is made up of 3840×2160 pixels even when you are very close to the screen, the picture maintains perfect sharpness and is not blurred. This is just what you need for viewing the latest series and films — especially those on Blu-ray. The Sony 55 inch Smart TV 4K UHD can also improve the quality of older films and programs that were shot prior to these technological advances. A handy benefit of high resolution is that applications and other features operate with ultimate fluidity. Experience otherworldly images and enveloping sound with this Sony 55X9500H 55 Inch 4K TV Smart Android LED TV.