LG 43UQ75006 43 inch UHD 4K Smart TV Price in Kenya
KSh 55,000.00 Original price was: KSh 55,000.00.KSh 42,000.00Current price is: KSh 42,000.00.
LG 43UQ75006 43 inch Key Features
- 4K UHD TV
- ThinQ AI webOS Smart TV with Magic Remote
- α5 Gen5 AI Processor 4K
- True Cinema Experience supported by HDR10 & FILMMAKER MODE
- Connectivity: BT, HDMI 2.0, LAN, WiFi & USB
- AI Sound & 5.1 Virtual Surround Sound
- Refresh Rate: 60HZ
LG 43 Inch 43UQ75006 4K UHD Smart TV Price in Kenya
The LG 43UQ75006 43 inch 4K UHD Smart TV price in Kenya is 49,995 shillings. This LG Tv has a crystal clear 4K viewing experience letting you enjoy vivid colors and breathtaking detail. It has a slim design and minimal bezel that complements your home interior. It has a α5 Gen 5 AI Processor which helps enhance the LG UHD TV to provide you with an immersive experience. Watch non-4K content in 4K on large UHD screens to enjoy clarity and precision in every moment. From voice control to personalized content, Easily control with just your voice. Smart Voice Control via Google Assistant, Amazon Alexa, Apple AirPlay, and more, make controlling your LG UHD TV easier and quicker than ever. Enjoy comfort by logging into your own account and watching recommended content just for you. Buy the LG 43UQ75006 43 inch 4K UHD Smart TV at the Best Price at Infinite Solutions.
| PRICE IN KENYA | Ksh.49,995.00 |
LG 43UQ75006 43 inch DISPLAY
| Type | 4K UHD |
| Resolution | 3840*2160 |
| Refresh Rate | Refresh Rate 60Hz |
| Screen Size | 43 |
| LCD (IPS, VA) | Multi |
LG 43UQ75006 43 inch PLATFORM
| AI Upscaling | 4K Upscaling |
| HDR | Active HDR |
| HLG | Yes / Yes / Yes / Yes (4K/2K) |
| Dynamic Tone Mapping / Pro | Dynamic Tone Mapping |
| 2K HFR | No / No / No / No |
| VP9 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| HGIG Mode | Yes |
| AI Brightness Control | Yes |
| HDR10 Pro | Yes / Yes / Yes / Yes (4K/2K) |
| FILMMAKER MODE™ | Yes |
| 4K HFR | No / No / No / No |
| HEVC | 4K@60P, 10bit |
| AV1 (Video Decoder) | 4K@60p, 10bit |
| Game Optimizer (VRR/ALLM/GameGenre) | No / Yes / Yes |
VIDEO
| Speaker (Sound Output) | 20W (10W per Channel) |
| Direction | Down Firing |
| AI Sound / Pro | AI Sound (Virtual 5.1.2 Up-mix) |
| Clear Voice Pro | Clear Voice Pro |
| LG Sound Sync | Yes |
| TV Sound Mode Share | yes |
| Channel | |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| AI Acoustic Tuning | Ready (Requires LG Magic Remote) |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| Sound Share | Yes |
LG 43UQ75006 43 inch CONNECTIVITY